Uncategorized תוספי תזונה

5 תוספי תזונה מומלצים

קו אנזים Q10

הם משווקים כתוספי תזונה. ויטמינים, מינרלים ותוספים צמחיים אחרים, והפכו למוצר פופולרי בכל בית וארון תרופות בעשורים האחרונים. אך מהי התועלת שלהם לבריאות, ומה באמת מומלץ לצרוך?

עם המודעות לאורח חיים בריא, ותזונה נכונה ומאוזנת הולכת ומתרחבת בציבור תופעה של נטילת תוספי מזון, אך מהם אותם תוספים ועד כמה הם באמת נחוצים לנו?

תוספי תזונה מכילים חומרים החיוניים לגוף, ונטילתם נועדה להשלים את מה שאנו לא מצליחים לקבל מהתזונה היומיומית. תוספי תזונה נפוצים כוללים ויטמינים שונים, מינרלים, חומצות שומן כמו אומגה 3, חומצות אמינו ועוד. תוספי תזונה קיימים בנוזל, כדורי מציצה, כדורים לבליעה, אבקות, חטיפים ועוד. הם מגיעים במנות שונות ובשילובים שונים.

בעולם המערבי המודרני קשה לשמור על אורח חיים בריא, ותזונה בריאה ונכונה קשורה באופן ישיר לבריאות תקינה של גוף האדם. ככל שמתרחקים מהטבע והירוק המזון הופך יותר מלאכותי ותעשייתי בתהליך של הייצור שלו. אכילה לא מסודרת המורכבת פעמים רבות ממזון מהיר המשפיע לרעה על בריאותינו, מחסור בויטמינים ומינרלים יכול לבוא לידי ביטוי בצורות מאוד חריפות וכשזה מתמשך לאורך זמן התוצאות יכולות להיות חמורות ולהתבטא בפגיעה באיברים חיוניים.

במחקרים שנעשו נמצא בקרב אוכלוסיות רבות מחסור הולך ומתפתח במרכיבי תזונה מסוימים, בעיקר בויטמינים ומינרלים. וההמלצה ליטול תוספי תזונה הולכת ומתרחבת. גם המודעות והידע של הציבור ביחס לפעילותם של תוספים ספציפיים וליעילות שלהם במצבי בריאות שונים הביאו לעלייה בשימוש בתוספי תזונה.

לפניכם רשימה של תוספי תזונה המבוקשים ביותר:

  • סידן: גם אם תצרכו כמויות של ויטמין D הוא לא יגן על עצמותיכם אם לא תקבלו מספיק סידן. באופן אידיאלי הסידן צריך לבוא מהתזונה, אך רובנו לא צורכים כמות מספקת של מוצרי חלב ומזונות אחרים העשירים בסידן. אם התזונה שלכם איננה מספקת, מומלץ ליטול תוסף. קלציום קרבונאט וקלציום ציטראט הם הצורות המועדפות לנטילת סידן כיוון שהם נספגים הכי טוב.
  • ויטמין C: הוא אחד הויטמינים הפופולריים ביותר. נוגד חימצון חזק. השומר עלינו ממחלות, ועל תאי הגוף מהזדקנות מוגברת. כמו כן נחוץ לבנייה של קולגן המרכיב העיקרי ברקמות החיבור, הגידים, סחוסים, עצמות והעור. נמצא בעגבניות, פירות הדר, פלפלים וירקות ירוקים.
  • ויטמין D: ויטמין מסיס בשומן, אנו מסוגלים לייצר ויטמין D בעצמנו מאור השמש, אולם אורח החיים המודרני מוכיח שחלק נרחב מהאוכלוסיה סובל ממחסור בויטמין זה. תפקידו לסייע בספיגת זרחן וסידן, ובבניית העצמות והשיניים. נמצא בדגים שמנים, חלמון ביצה ואיברים פנימיים.
  • ברזל: הברזל נושא את החמצן מהריאות לכל תאי הגוף ע”י ההמוגלובין. הוא גם מרכיב חלק ממולקולות של חלבונים המשתתפים בנשימה התאית ומשתתף בייצור של חומרים המעבירים אותות עצביים במוח. מצוי בקטניות, אגוזים, שומשום, טחינה, ירקות ירוקים ועליים, פירות יבשים, איברים פנימיים, בקר, הודו.
  • אומגה 3: חומצת שומן חיונית הידועה בשל יתרונותיה הרבים כגון אנטי דלקתיות, הפחתת מחלות לב וכלי דם, תנגודת לאינסולין ונטייה לדיכאון. בתזונה המערבית יש חסר באומגה 3, זאת הוכח במחקרים רבים, על כן ארגוני בריאות רבים בעולם ממליצים על נטילת תוסף של אומגה 3 למניעת אותם מצבים בריאותיים שונים.

 

** האמור אינו מחליף ייעוץ רפואי, בכל מקרה לפני לקיחת תוספי תזונה רצוי להתייעץ עם רופא.

Advertisement

Advertisement Small

ווידיאו

Accessibility