רפואה

בעיות ברכיים – יש מה לעשות

הגשמה עצמית
הגשמה עצמית

אם אתם סובלים מכאבים בברכיים, חשוב לפנות אל רופא מומחה כדי לבדוק מה בדיוק הגורם לכאב. זו יכולה להיות אוסטאוארטריטיס של הברך שהיא דלקת מפרקים ניוונית או שחיקת סחוס בברך. מעבר לכאבים ולאי הנוחות, עלולה להתרחש פגיעה קשה ביכולת התנועה ובאיכות החיים.  עבור כל אחת מהתופעות האלה, חשוב לדעת שיש פתרון אשר יכול לשים סוף לכאבים, ולשפר את טווח התנועה.

דלקת מפרקים ניוונית

דלקת מפרקים ניוונית של הברך, נקראית גם אוסטאוארטריטיס של הברך, היא מחלת מפרקים כרונית. במחלה זו מתרחש תהליך בצורה הדרגתית של הרס הסחוס המפרקי והעצם הסמוכה. על אף שמה הפחות מוכר, זו מחלה נפוצה ביותר בעולם המערבי. ההסתברות לחלות בדלקת מפרקים ניוונית או אוסטאוארטריטיס של הברך היא מעל לשמונים אחוז אצל בני השמונים ומעלה. עבור נשים מדובר בהסתברות כפולה לחלות במחלה זו. קיימים מגוון של גורמים התורמים להופעה של אוסטאוארטריטיס של הברך. אלה יכולים להיות גורמים כלליים, הכוללים השמנה, זיקנה ונסיבות תורשתיות. גם גורמים מקומיים יכולים להביא להיווצרותה של הדלקת. בין גורמים אלה ניתן למנות שינויים ניווניים, שינויים דלקתיים, טראומה אשר נגרמה למפרק הברך ופגיעה בסחוס הברך, חוסר באספקת דם לעצם כתוצאה מטראומה, גידולים ומחלות מטבוליות ועוד.

 

מה גורם לכאבים?

בין אם מדובר בכאבים בעקבות שחיקת סחוס בברך או כתוצאה ממצב של אוסטאוארטריטיס של הברך, אין ספק כי מדובר בפגיעה משמעותית באיכות החיים. מרביתם של כאבי המפרקים נוצרים בעקבות תהליכים ניווניים במפרק הברך או מתהליכים דלקתיים. הטיפול עבור אוסטאוארטריטיס של הברך מיועד לשלוט בכאבים ולשפר את התפקוד היום יומי של הלוקים בו. הטיפול כולל טיפול שאינו תרופתי – התעמלות, ירידה במשקל והתאמה של פעילות. כמו כן קיים גם טיפול תרופתי על ידי תרופות אנטי דלקתיות. ניתן לפנות לאפשרות של טפול ניתוחי במידה וטיפול על ידי סדים, מדרסים ופיזיותרפיה לא הביאו לשיפור.

לפני פניה לניתוח

לא תמיד אוסטאוארטריטיס של הברך או שחיקת סחוס בברך מחייבים בחירה באפשרות הניתוחית. שחיקת סחוס בברך מתרחשת כאשר העצם אשר מתחת לסחוס נחשפת. הדבר גורם לכאבים ולפגיעה בתנועה. הטיפול אשר יוצע למי שסובל ממצב של שחיקת סחוס בברך הוא טיפול באמצעות משככי כאבים ופיזיותרפיה. לאחר מכן תיתכן הזרקה של סטירואידים וחומצה היאלרונית. במידה ואלה לא סייעו להפחתת הכאב, ובבדיקת הדמייה נמצא שקיימת שחיקת סחוס בברך, יש לשקול פעולה כירורגית לתיקון המצב.

במהלכו של ניתוח החלפת ברך, במצבים בהם קיימת שחיקת סחוס בברך, מוחלף הפרק שנשחק במפרק מלאכותי המותאם בצורה מושלמת לגוף. המפרק החדש יאפשר חזרה לתפקוד תקין ומלא בהמשך. ניתן לבצע החלפת ברך חלקית, כאשר קיימת פגיעה רק בצד אחד ממדורי הברך או החלפת ברך מלאה, כאשר קיימת פגיעה בשניים או בשלושה מדורים בברך.

Advertisement

Advertisement Small

ווידיאו

Accessibility